środa, 15 lutego 2017

Szczecinek - moje miasto

Szczecinek
Opisując zwiedzone przez siebie miejsca musiałem wspomnieć co nieco o swoim rodzinnym mieście, do którego mam przeogromny sentyment. Szczecinek, 40 - tysięczne miasto, w województwie zachodnio-pomorskim, położone pomiędzy trzema jeziorami: Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Założone w 1310 roku przez księcia Warcisława IV, który od samego początku nadał Szczecinkowi prawa miejskie.
Źródło: Wikipedia
Jak dotrzeć? 
Infrastruktura rozwinięta jest całkiem nieźle . W Szczecinku krzyżują się droga krajowa nr 11 i nr 20. Miasto jest także istotnym węzłem kolejowym, łączącym trasy nr 210, 404 i 405. Do Szczecinka możemy, więc dotrzeć samochodem, autobusem, pociągiem, lub jak kto woli rowerem, czy hulajnogą :) Warto także zaznaczyć, że trasa Szczecinek - polski Bałtyk wynosi zaledwie 82 km. Jak domyślacie się, latem w Szczecinku zobaczymy nasilony ruch samochodów osobowych :)
Atrakcje
Zwiedzanie Szczecinka warto rozpocząć od Placu Wolności, który w niedalekiej przyszłości będzie wyglądał tak :)

Źródło:  Źródło: http://www.szczecinek.pl/sites/default/files/pliki/6a.jpg 
 Ładny prawda? Dalej zwróćmy uwagę na piękny neoromański ratusz, wybudowany w 1852 roku. Obecnie w budynku znajduje się urząd miasta, gdzie m.in. możemy zawrzeć z ukochaną osobą ślub cywilny. Ślub w ratuszu? Czemu nie ;)
Kolejną atrakcją jest Centrum Konferencyjne "ZAMEK", który niegdyś był Zamkiem Książąt Pomorskich. Na ten moment w obiekcie znajdziemy: galerie sztuki, sale konferencyjne, pokoje do wynajęcia oraz bar. Warto wynająć jeden z pokoi, by poczuć się przez chwile jak prawdziwy hrabia :)
Każdego kogo interesują militaria, czy II Wojna Światowa, z pewnością zaciekawią wraki wojskowych maszyn ...
oraz bunkry. Najbardziej imponujący poniżej. Kilkanaście lat temu, jeszcze gdy byłem dzieckiem, nielegalnie wchodziłem do środka, by dostać się ... na samą górę (kiedyś prawie spadłem). Obecnie jest to nie możliwe. Obiekt został odrestaurowany i przypomina muzeum. Za drobną opłatą możemy wejść i zobaczyć m.in. akcesoria wojskowe, salę tortur, sypialnie czy dawne toalety. Polecam!
Warto również wybrać się do sąsiadującego miasta, czyli Bornego Sulinowa. Co roku odbywa się w nim Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych. Gratka dla każdego, kto chciałby przejechać się czołgiem, polecieć samolotem, zjeść prawdziwe wojskowe danie, czy pobiwakować, jak prawdziwy harcerz. Świetni ludzie! Świetne miejsce! Świetna atmosfera!
Latem, natomiast polecam spacer pięknym parkiem,
przejażdżkę na jednym z najdłuższych w Europie wyciągów do nart wodnych,

Źródło: Źródło: http://www.pomorze-urlop.pl/files/cache/173480ab764ebed5a6ca1bf4e50e242a.jpg
oraz rejs naszym stateczkiem :)
Na koniec obowiązkowo - kościół pw. Św. Rozalii z Palermo. Budynek jest bardzo ładny, a otaczająca go droga krzyżowa na pewno Ci się spodoba.
Każde miasto ma swoją niepowtarzalną historię. Sami widzicie jak dużo do zaoferowania ma moje miasto rodzinne. Jeżeli kiedyś będziecie wybierać się nad morze, warto na godzinkę zatrzymać się w Szczecinku, złapać głęboki oddech i poczuć się jak (uwaga trudne słowa) Szczecinecczanin, czy Szczecinecczanka :)


12 komentarzy:

 1. Słyszałam że macie wyspę w kształcie męskiego przyrodzenia,przynajmniej takie miała skojarzenia moja koleżanka która ją widziała czy to prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne chodzi o Mysią Wyspę ;) Osobiście wyspa przypomina mi zupełnie coś innego. No ale każdy ma swoje skojarzenia ;)

   Usuń
 2. Piękne to Twoje rodzinne miasto. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jakie jest Twoje ulubione miejsce w tym mieście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy byłem dzieckiem uwielbiałem z kumplami biegać po lesie, bunkrach i łąkach. Na ten moment ulubione element to spacer parkiem wzdłuż jeziora :)

   Usuń
 4. Ślicznie jest tam u Ciebie :) zazdroszczę takich krajobrazów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby takie małe, a bardzo bogate :). Super odsłona Twojej miejscowości - dużo atrakcji ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością jest co robić w Szczecinku. Zapraszam do odwiedzin :)

   Usuń
 6. Jak tylko będę miała czas to z chęcią odwiedzę to miasto, ponieważ lubię zwiedzać :D
  Zapraszam http://natalie-forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń