piątek, 13 stycznia 2017

Praga w 2 dni

Praga
Stolica i zarazem największe miasto Czech, położone w zachodniej części kraju. Łączna liczba mieszkańców wynosi 1 226 697 osób. Językiem urzędowym jest język czeski.
Jak dotrzeć?
Przygotowania do podróży rozpocząłem 2 miesiące przed planowanym przyjazdem. Wraz 3 znajomymi wyznaczyliśmy trasę, zarezerwowaliśmy hotel 
(2 dni) oraz zakupiliśmy przewodnik turystyczny.
Czechy są jednym z sąsiadów Polski. Polecam więc transport samochodem lub autokarem. PolskiBus zapewnia przewóz w 2 strony za ok. 100 zł. Ja jednak zdecydowałem się na samochód. Z Poznania wyruszyliśmy około 5 nad ranem.
Po 5 godzinach byliśmy już w hotelu (447 km).
Wskazówka
W Pradze znajdują się 3 strefy parkowania oznaczone odpowiednio 3 kolorami. Parkowanie wzdłuż linii niebieskiej zarezerwowane jest dla mieszkańców danej dzielnicy. Strefa pomarańczowa upoważnia do 2 godzinnego parkowania między 8:00 a 18:00 (po uprzednim wniesieniu opłaty za parking). W pozostałych godzinach można parkować bez ograniczenia czasowego. W strefie zielonej po wniesieniu opłaty za parking można parkować od 8:00 do 18:00. W pozostałych godzinach, podobnie jak w strefie pomarańczowej parkujemy za darmo. Kontrole straży miejskiej odbywają się dość często. Jeżeli, więc nie chcecie żeby wasze auto zostało odholowane, warto przestrzegać tych przepisów.
Zwiedzanie
Do centrum miasta wybraliśmy się metrem. Było tam naprawdę tłoczno. Spora grupa turystów ubrana była w barwy czeskie, amerykańskie, kanadyjskie, czy niemieckie. Nie wiedzieliśmy za bardzo o co chodzi. Okazało się, że natrafiliśmy na rozgrywki mistrzostw świata mężczyzn w hokeju na lodzie. Nawiasem mówiąc w całym turnieju czeska reprezentacja zajęła dobre 4 miejsce. Zwycięzcą okazała się niezawodna Kanada. Następnie zwiedziliśmy jeden z symboli Pragi, czyli 65 metrową Bramę Prochową (zdjęcie po lewej). Obiad zjedliśmy na Rynku Staromiejskim. Po chwili odpoczynku dalej kontynuowaliśmy podziwianie niezwykłych budynków. Jeden z nich z pewnością zasługuje na szczególną uwagę. Na południowej ścianie ratusza umieszczony jest Praski zegar astronomiczny, skonstruowany w 1410 roku. Uwaga! Zegar nadal działa. Na dodatek po wybiciu pełnej godziny funduje ciekawy pokaz.
Źródło: https://i.ytimg.com/vi/ruT7LSOYTs4/maxresdefault.jpg
Później udaliśmy się na jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta - czyli 600 letni Most Karola. Dawno nie widziałem tylu ludzi w jednym miejscu. Warto tutaj zwracać szczególną uwagę na swoje portfele czy aparaty fotograficzne.
Podobno potarcie czworonoga przynosi szczęście :) Wracając do hotelu kontynuowaliśmy dalsze zwiedzanie kamieniczek.
Cały następny dzień zaplanowaliśmy na zwiedzanie "królewskiej dzielnicy" czyli Hradczanów.
Dzielnica jest na prawdę duża...
Nie zapomnijcie o Złotej Uliczce, która była siedzibą miejscowych złotników. Na polecenie króla próbowano zamienić kamień w złoto.
Nie mogło zabraknąć elementu związanego z piłką nożną :) Poniżej Generali Arena, czyli stadion miejscowej Sparty.
Pamiątki
Kosztorys (1 osoba)
Koszt pobytu w hotelu (52 euro), paliwo (90 zł), gastronomia (200 zł), pobyt na Hradzczanach (50 zł), pamiątki (70 zł). Łącznie: 620 zł.
Podsumowanie
Na ten moment udało mi się zwiedzić kilka europejskich stolic. Z całą pewnością...Praga jest najpiękniejsza! Zakochałem się w tym mieście i odwiedzę Ją jeszcze nie jeden raz!
Na koniec...
Nie zapomnijcie skosztować prawdziwego czeskiego piwka, które jest przepyszne :)

13 komentarzy:

 1. Sama planuje odwiedzić Pragę w tym roku. Chętnie zanotuje co powinnam odwiedzić ^_^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Praga jest przepiękna :) Warto wybrać się na kilka dni. Zobaczysz zakochasz się w tym mieście:)

   Usuń
 2. Praga zawsze mnie zachwycała. Sama chcę tam kiedyś się wybrać. Super zdjęcia! Mogłoby by ich być więcej, obserwuję :)


  black-bird-says.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że podobają się zdjęcia. Następnym razem będzie nieco więcej :)

   Usuń
 3. Praga to jedne z najpiękniejszych miejsc, niestety znana mi tylko ze zdjęć i filmów, ale może kiedyś uda mi się tam wybrać :) Super zdjęcia, naprawdę fajne momenty uchwycone aparatem :P

  Ekstra:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny opis i wskazówki, a zdjęcia wyśmienite. zapraszam do mnie mikja.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Super post! Też bym chciała kiedyś się tam wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ zazdroszczę! W Czechach byłam ostatni raz kilka lat temu i to państwo oczarowało mnie jak żadne inne :) Domki są takie proste, zadbane; ludzie byli niezwykle mili i kontaktowi,a ponadto zasób pięknych zabytków do zwiedzania mają dość pokaźny, już blisko granicy. No i najważniejsze dla mnie,jako wiernego fana skoków narciarskich - piękna skocznia w Harrachovie. Udanych dalszych przygód!
  W wolnej chwili zapraszam do siebie: www.dystyngowanapanna.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale Ci zazdroszczę tego wyjazdu :D Aż miło popatrzeć! Zdjęcia fantastyczne :D W jakim języku się tam porozumiewałeś? Wystarczył Ci polski? Czy może skusiłeś się poznać parę czeskich słówek? :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Porozumiewałem się jedynie w języku polskim. Nie spotkałem Czecha, który by mówił po angielsku. Więc migi i trochę polskiego wystarczyło :)

   Usuń
 8. Praga to fajne miasto do zwiedzania ;) ja się tam wybieram z żoną od jakiegoś roku i wybrać się nie możemy choć mamy blisko ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli odległość jest bliska to skorzystajcie jak najszybciej. Najlepiej na przełomie wiosna/lato. Jest pięknie. Nie pożałujecie :)

   Usuń